Dovolená na Island levně – bez cestovky

dovolena-na-islanduJak někteří z vás možná ví, už je to nějakou dobu, co žiju na Islandu. Přestěhoval jsem se sem asi před 2 roky, kdy jsem odešel za prací a taky za jiným životním stylem.

Začal jsem pracovat na jihu Islandu, na jedné farmě, která je předělá na hotel. Tam jsem pracoval jako housekeeper, číšník a občas i jako opravář, dělal jsem prostě to, co bylo potřeba.

Po jednom roce mi ale tahle pozice přestala vyhovovat a tak jsem přešel do jiného hotelu, tentokrát už kousek od městečka, kde mám jen jednu pozici a klidnější život.

Za tu dobu, co tady pracuji, jsem dostal několik dotazů ohledně to, jak se sem, na Island, dá vyrazit na dovolenou na vlastní pěst a jak si tu zařídit výlet.

Většina lidí, kteří se ptali nebo dokonce přijeli totiž nechce platit za zájezd na Island, kde jsou omezení jejich itinerářem a navíc to není zrovna nejlevnější záležitost.

Přitom se dá na Island vyrazit s mnohem nižším rozpočtem a vlastně nakonec záleží jen na vás, za co všechno peníze utratíte a na kolik vás taková dovolená na Islandu vyjde. Můžete se samozřejmě dostat na na desítky tisíc korun a to velmi snadno, ovšem zažil jsem i případy, kdy kratší výlet na několik dní vyšel i do 10 000 Kč.

Doprava na Island – levné letenky s nízkonákladovými společnostmi

Dnešní ceny letenek tomu navíc jen pomáhají. Letecká společnost WOW air sice zkrachovala, to ovšem pro Čechy není takový problém. Během sezóny fungují lety od ČSA z Prahy do Keflavíku, ale i mimo sezónu se na Island dostanete.

Ještě levnější než ČSA je dokonce Wizzair, který aktuálně létá z Polska, z Vídně a z Budapeště.

Já jsem letěl například v dubnu 2019 a protože mi zrovna vyšel termín, letenka na Island i zpět mě vyšla na 2500 Kč (bohužel jen s příručním zavazadlem, s kufry cena samozřejmě roste).

Letecky se na Island dopravíte na letiště v Keflavíku, které je vzdáleno od hlavního města Reykjavík asi 40 minut. Přímo na letišti si můžete zařídit půjčení auta, anebo nasednout na autobus a dopravit se do města. Vlaky na Islandu nemají, takže pokud nechcete zbytečně utratit za taxi, je autobus nebo půjčené auto asi tou nejlepší možností.

Cestování po Islandu

zajímavosti islandPo Islandu můžete na vlastní pěst cestovat několika způsoby, záleží na vás a na tom, kolik toho vaše peněženka snese. Většina turistů si na Islandu půjčí auto a pak má volnost v tom, kam a v jakém počasí chtějí cestovat.

Procestovat Island můžete samozřejmě i pěšky či stopem, pokud máte dost odvahy.

Stopování na Islandu funguje relativně dobře, ovšem jen do té doby, dokud se držíte u hlavních silnic. Jakmile se chcete dostat na méně známá místa a jste dál od civilizace, je menší šance na to, že vás někdo vezme.

Další metodou, jak si užít Island, je procestovat ho na kole. Tuhle volbu si pravděpodobně vyberou jen ti, kteří už s tím mají zkušenosti, takže ty ode mě asi moc rad nepotřebují.

Cestování na kole je na Islandu ale jiné v tom, že je zde větrno skoro pořád a vítr může často zesílit tak, že musíte šlapat i z kopce (bez nadsázky).

Já osobně jsem cestoval „punkově“ na kole po Rakousku, Slovensku a Maďarsku a klidně bych si to dal znovu. Z cestování na Island na kole mám ovšem respekt a to hlavně kvůli počasí. Vítr a déšť si dokážou pohrát s vaší náladou a nemusí být snadné nabírat motivaci do další únavné cesty, když jste promrzlí a mokří.

Ti z vás, kteří nemají řidičský průkaz a nechtějí stopovat nebo šlapat na kole, možná přemýšlí o tom, že Island procestují autobusem (viz Straeto.is). Taky to jde. Ale snažil bych se to asi vymyslet jinak.

Na Islandu funguje městská doprava v Reykjavíku, jakmile se ovšem chcete dostat k zajímavějším místům, je zde vlastně vždy jen jedna linka, která jede dvakrát nebo třikrát denně a zaveze vás jen do měst po venkově. Ty hlavní krásy Islandu jsou ale většinou mimo trasy autobusu, takže tam nakonec musíte stopovat, protože na pěší túry je to prostě daleko.

Půjčení auta na Islandu

island-v-leteTakže se dostáváme k té nejvyužívanější metodě, jak se dopravovat po Islandu a to je v půjčeném autě. Na Islandu funguje množství půjčoven, které vám půjčí od malé Toyoty Yaris, přes 4×4 SUV či jeepy až po obytné vozy či karavany.

Půjčování aut je na Islandu dobrý business, což poznáte hned, jakmile se podíváte na ceny, za půjčení téměř jakéhokoliv auta na Islandu.

Ceny za půjčení auta sami o sobě nejsou možná tak odstrašující, ovšem snad každý si k tomu sjednává pojištění nejrůznějších typů, což bych asi doporučil.

Osobně nejsem expert na to, jaké pojištění při půjčení auta na Islandu zvolit, ale podle toho, co jsem slyšel je vhodné zvolit pojištění proti štěrku, písku a kamení. Občas se totiž může stát, že vás zastihne horší počasí a vítr s částečky písku může auto poškrábat.

Pojištění, které tu naopak na 99 % nemá smysl je pojištění proti krádeži, protože na Islandu se téměř vůbec nekrade.

Teď k tomu důležitému – kreditní karty. Kreditní karta (a tím myslím opravdu kreditní, tedy ta, kde peníze nejprve utratíte a potom splácíte) je potřeba téměř u všech půjčoven aut na Islandu. Je velmi těžké najít firmu, která vám auto pronajme na debetní kartu. Pokud se vám to podaří, budou po vás ovšem chtít buď depozit anebo zaplatit to nejvyšší pojištění, které mají v nabídce, čímž se vám půjčení značně prodraží.

Alternativou k „drahým“ půjčovnám může být půjčení auta od místních. Doporučuji každému, aby si prošel nabídku na Carrenters.is, což je portál, který zprostředkovává půjčení mezi turisty a Islanďani. Možná tam najdete auto, se kterým se spokojíte a díky tomu ušetříte tisíce korun.

Pokud se snažíte dostat vaše náklady na výlet po Islandu na co nejnižší sumu, pak taky přemýšlejte nad tím, jaká bude spotřeba auta. Ceny benzínu a nafty jsou teď v roce 2019 asi 45 korun mimo sezónu a v sezóně pravděpodobně ještě narostou.

Promyslete si tedy, jestli vám nebude stačit nějaké menší auto, klidně s pohonem jen na přední kola, díky čemuž můžete při množství najetých kilometrů ušetřit zase pár stovek nebo pár tisíc na nižší spotřebě.

Zajímavosti a krásy Islandu

island-vyletVětšina turistů, kteří na Island přijedou na vlastní pěst tráví první anebo poslední den v Reykjavíku a zároveň navštíví Modrou Lagunu (Blue lagoon), což je uměle vytvořený bazén, který vypadá jako přírodní lázně.

Nepřehlédni: Nejkrásnější místa na Islandu na fotografiích

Je to jedno z největších lákadel poblíž Reykjavíku a snad každý turista, který se nesnaží ušetřit, Blue lagoon navštíví. Pokud si prohlédnete fotky této atrakce, možná pochopíte proč.

Další krásy Islandu, které byste si neměli nechat minout se mohou lišit podle toho, zda se na Island chystáte v létě nebo v zimě.

Pokud cestujete v zimě, doporučil bych, abyste se snažili vycestovat na venkov a to kvůli polární záři. Mimo město je totiž mnohem větší šance na to, že polární záři během večera uvidíte.

Nejoblíbenějším částí Islandu je ve všech ročních obdobích jih. Je zde množství míst, která můžete navštívit a čím dále jste od Reykjavíku, tím lepší to je.

Reykjadalur - Hveragerdi

Reykjadalur – Hveragerdi

Začíná to v Hveragerdi, městečku, které je vzdálené asi hodinu autem od Reykjavíku.

Zde si můžete udělat výlet „do hor“ a asi po 4 km pěší chůze se dostanete k říčce Reykjadalur, která je známá tím, že je po celý rok horká a vhodná ke koupání.

Celé místo je navíc přizpůsobeno pro turisty, takže kolem řeky je dřevěná stezka a najdete tam i něco jako místo na převlečení.

Další zastávka na vaší cestě by pak mělo být město Selfoss, které je asi čtvrté nebo páté největší na Islandu.

Zhruba 20 minut od něj najdete kráter Kerid, ve kterém se udělalo jezero, které v létě hraje všemi barvami. Vstup ke kráteru nebo parkovné se platí, ale vychází to asi na 150 Kč.

Čím dál na východ potom cestujete, tím více vodopádů můžete vidět. Vodopádů je na Islandu opravdu hodně a pokud vás lákají, doporučil, abyste si udělali vlastní průzkum a podle toho naplánovali trasu.

Nezapomínejte ovšem na to, že ne všechny jsou snadno přístupné, cesty k nim mohou být často pro menší auta problematické.

gulfoss-vodopad

Vodopád Gullfoss

Asi v každém itineráři turisty po Islandu je tzv. Zlatý okruh. Je to vlastně oblast mezi národním parkem Thingvellir, vodopádem Gullfoss a oblastí s gejzíry, kde najdete známý Strokur, který tryská v pravidelných intervalech.

V sezóně jsou tato místa většinou plná turistů, ale i tak stojí za navštívení.

Mezi další lákadla na Islandu potom patří pláže (např. Reynisfjara), ledovce a ledovcové laguny či různé treky, ať už na jeden den nebo několikadenní (např. Landmannagur trek).

Pokud cestujete po Islandu mimo zimní sezónu, pak stojí za to vidět také fjordy, ať už na východě či na severozápadě.

Hodně oblíbená je také oblast na východě, kolem jezera Mývatn, která je ale také snad nejvzdálenějším místem z Reykjavíku. Pokud tedy vyrážíte jen na pár dní anebo máte výlet jako prodloužený výlet, raději bych zůstal poblíž Reykjavíku a užíval si přírodních krás tam.

Ubytování na Islandu

chaty-na-islandu

Ubytování v chatkách na Islandu

Podle toho, jak si naplánujete cestu a výlety v oblastech Islandu je pak vhodné hledat ubytování v daných lokalitách. Na výběr máte vlastně z několika možností.

Buď se snažit cestovat s co nejnižšími výdaji a spát v autě nebo kempovat, anebo můžete přespávat pod střechou a to buď v hostelech, hotelech, guesthousech nebo v různých chatách. Vše má své pro a proti.

Já osobně bych volil levnější guesthousy (například guesthouse Vatnsholt na jihu)a v případě, že bychom byli alespoň 4 bych přemýšlel o pronajmutí chaty, která může v konečném výsledku vyjít levněji.

Snad všechny ubytovací zařízení najdete na webu Booking.com, kde si můžete pokoj rovnou rezervovat. Jestliže jste si svou cestou jistí, doporučuji neváhat, hlavně v případě levnějších ubytování. V sezóně se totiž ubytování rychle vyprodává a hotel nebo guesthouse může být pro váš termín brzy obsazený.

Obchody, nakupování jídla a stravování na Islandu

Jídlo je dalším nutností, za kterou budete muset utrácet peníze. Dovoz jídla z Česka je povolený, ale pokud se nepletu limit je asi 5 kg a je možné, že jsou tam určitá pravidla, jaké suroviny můžete a jaké ne.

Jestliže se nebudete stravovat v restauracích, tak můžete opravdu znatelně ušetřit. Hlavní chod v restauraci většinou začíná kolem 400 Kč a za tuhle cenu často dostanete jenom polévku. Stravování v KFC, Subway a podobných zařízeních je o něco levnější, ale stále hodně drahé.

Na Islandu funguje síť několika obchodů, oblíbené jsou například obchody Bonus, Kronan či Netto. Ty najdete ve městech, v těch větších jsou pak jako klasické supermarkety v Česku. Jestliže se uskromníte a budete kupovat jídlo například v plechovkách, můžete se dostat na podobné náklady za jídlo, jaké máte v Česku.

Počítejte ovšem s tím, že většina ubytovacích zařízení nemá na pokojích nic zařízení na vaření, takže si jídlo ohřejete maximálně na hotelu v mikrovlnce.

Právě z toho důvodu mám raději ubytování v chatách, které mají většinou kuchyň se sporákem a základním kuchyňským vybavením. Můžete si tak uvařit teplé jídlo a často si ještě užít vířivku, které jsou hned u chat.

vodopady-island

Vodopád Haifoss

Pokračování v dalším dílu

Tohle jsou ty základní informace, které byste měli vědět předtím, než na Island vyrazíte na vlastní pěst a než si začnete vaši dovolenou na Islandu plánovat.

Informací a různých detailů je samozřejmě mnohem více. Proto jsem se rozhodl, že další rady a tipy, například ohledně oblečení anebo toho, co si na dovolenou vzít sebou, zveřejním v dalším pokračování tohoto článku.

Pokud byste měli jakékoliv dotazy ohledně Islandu, ať už jste na na cestě anebo dovolenou jen plánujete, napište mi do komentářů. Pokusím se odpovědět na všechny dotazy nejlépe, jak dokážu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>