Na ryby do Norska? Dobrodružství může začít!

norsky-rybolov

Oblíbenou sportovní činností návštěvníků severu je rybolov v Norsku. Proč je země oblíbenou destinací vášnivých rybářů? Nejen pro pestrý výběr ryb. Rybáře láká také krásná krajina a nespoutaná příroda. Co si sbalit na cestu do Norska a na jaké ryby tu můžete narazit? Inspirujte se – možná je ten pravý čas vyrazit!

Toužíte po cestě na pořádné ryby? Pak se nespletete, pokud se za nimi vydáte do Norska. Království plné rozmanitých druhů ryb patří mezi nejoblíbenější cíle milovníky rybolovu. Vody bohaté na ryby najdete všude – nabízí se lov u pobřeží, stejně jako v jezerech nebo řekách vnitrozemí.

Kvalitní vybavení je základ

Do Norska jedině s kvalitou – jak asi tušíte, dobré vybavení je základ. Jestliže se chystáte lovit v sladké i slané vodě, sbalte si raději odolné mořské rybářské vybavení, aby nedošlo k poškození standardní výbavy, která pro moře není určena. Můžete lovit a vláčet ze břehu nebo z lodi. Nezapomeňte volit vhodnou zátěž prutu. Čím hlubší vody k chytání ryb, tím větší zátěž pro prut. Chcete-li chytat ryby v hloubce do 100 metrů, vezměte si s sebou prut s zátěží 300 až 600 gramů.

Kromě klasického chytání můžete v Norsku také muškařit. I prut na muškaření raději přibalte – protože ceny v Norsku nejsou v tomto případě zrovna přátelské. Sečteno a podtrženo – volte vybavení s ohledem na ryby, které byste rádi ulovili. Chytejte tak, jak vás to baví – každopádně lepší to bude s kvalitním náčiním.

Pozor na zrádné počasí

Chytit rybu ano, ale rýmu raději ne. Vzhledem k proměnlivému počasí je potřeba myslet na kvalitní rybářské oblečení na moře. Některé vrstvy se vám zaručeně neztratí – a budete rádi, že je máte sebou.

Začněte od základu – funkční kvalitní termoprádlo by mělo být samozřejmostí. Stejně tak nezapomeňte na střední vrstvu v podobě funkční fleecové mikiny.

A nakonec kvalitní svrchní bundy do nepohody. Přibalte čepici – ani ta se vám neztratí. V závislosti na ročním období rozhodně neprohloupíte, když vezmete několik páru zimních ponožek a rukavice.

Kromě oblečení pro volný čas pak zbývá jediné – pořídit nepromokavou obuv, rybářské holínky, dobrou a spolehlivou nepromokavou rybářskou bundu a kalhoty – zkrátka a dobře – ať jste v suchu i na rybách.

Hurá na ryby

A to nejdůležitější: jaké ryby na vás v Norsku čekají?

Mezi největší druhy patří treska obecná, která může dorůst až délky 180 cm. Kromě obecné můžete narazit také na tresky tmavé nebo třeba jednoskvrnné.

Tresce může velikostí konkurovat mník mořský. A jestli chcete chytnout něco pořádně zubatého, pak zmíníme vlkouše. Jde o poměrně agresivní rybu s vyceněnými typickými zuby.

Žijí tu však také oškliví ďasové, úhoři, štítníci nebo třeba platýs. Narazit můžete také na žraloky – třeba na žraloka černoústého. To vypadá na nezapomenutelný lov, že? Tak chyť a pusť!

chycena-ryba

Investice do zážitků

Norsko je krásná země, ale bohužel patří mezi ty dražší. Vzhledem k cenám běžných základních potravin, pokrmů v restauracích a nápojů nebo pohonných hmot je vhodné se dopředu vybavit – a ideálně cestovat s menšími zásobami. Autem nebo stanem – kempovat můžete v podstatě kdekoli, proto se neztratí plynový vařič a sterilizované nebo instantní jídlo. Proč se neprobouzet snově – rovnou s prutem nebo alespoň s výhledem na překrásnou norskou přírodu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>