Posilování základy

jak-spravne-posilovatProtože už se pár let věnuji posilování, rozhodl jsem se, že to bude jedno z témat na které se chci na blogu zaměřit. Je toho opravdu hodně, co bych chtěl říct/napsat. Takže si to pojďme vzít nějak od začátku.

Proč posilovat?

Vyrovnané a nepřeháněné posilování je určitě pozitivní ve spoustě věcí, které by vás možná ani na první pohled nenapadli. Za prvé je to určitě růst svalů, což sebou nese další super výhody jako lepší držení těla, hezčí postava, lepší efektivita při manuálních pracích a taky to, že dáte víc lidí na páku :)

Ale pro mě není posilování jen o růstu svalů, protože i to je běh na delší trať. Podvečerní trénink mi krásně pročistí hlavu. Přijdu po práci mezi lidi, kteří se starají o úplně jiné věci, než ty které řeším celý den. Člověk si tam může popovídat, nebo si klidně může přemýšlet jen o svých věcech. Ale tím, že přitom posilujete je to jiné lepší.

Je to samozřejmě i zdravé, pro mě je to jedna z mála činností, kdy se pořádně hýbu. Někdy opravdu není čas na jízdu na kole, běh nebo rotoped. Ale vím, že do posilovny „musím“, ty dvě hodinky mám ve svém plánu prostě natvrdo. A když už tam přijdu, vždy něco udělám a mám dobrý pocit.

Když už jsme u těch pocitů, posilování myslím nejen mě zvýší zdravě ego a sebevědomí. Je to ideální pro ty, kteří bývali takový ti třídní otloukánci. Začnou posilovat a i když nemají obrovské bicepsy, ví o tom že rostou a mají větší sílu. I okolí to časem pozná a hodnocení toho člověka je pak hned lepší.

Doma nebo v posilovně?

Často lidí říká, že jim stačí když budou cvičit doma, dají si nějaké kliky, sedy-lehy, shyby a co já vím ještě. Pokud s posilováním začínáte, doporučil bych vám určitě posilovnu. I když máte cviky načtené z knih a víte co jak dělat, nikdy to doma nebude takové jako v posilovně. Ať už se jedná o to, že v posilovně máte parťáka, který vás pohlídá a zajistí, že vám závaží neublíží a že vám nespadne při posledních namáhavých opakování na prsa, na hlavu, za krk…

V posilovně máte na cvik vždy dostatek prostoru a nástroje, které jsou určeny přesně k posilování. Ano, můžu dělat cvik doma na postely, ale poznáte ten rozdíl, když to pak odcvičíte na lavici.

Hlavně v začátcích hodně lidí cvičí nesprávně, nebo to šidí. Jsou cviky, u kterých je lepší když se na vás někdo dívá a řekne vám, zda máte správně ohnuté lokty, zda si činku pouštíte do správné úrovně. A taky vás „napomenou“, když se budete nějak kroutit při přehnaných váhách. To dělá hodně lidí v začátcích – myslí si, že tu sílu mají a naloží si tam. Pak ale prohýbají záda a necvičí vůbec tu partii, kterou by měli.

Cvičení doma je pro zkušenější cvičence, kteří už ví co si můžou dovolit. A jejich domácí trénink je spíš jen o udržování, protože doma se z vás většinou maxi kulturista nestane.

Strava

U nás v posilovně se říká, že z posilování je 70% strava a 30% samotné cvičení. Docela bych souhlasil. Skoro celý rok jsem ztratil tím, že jsem jedl „špatně“ a za ten rok jsem nepřibral a ani váhy, které jsem zvedal nešli nahoru. Pak jsem změnil jídelníček a zažil jsem najednou velké změny. Jak na mé váze, tak na váze činek, které jsem zvedal.

Ale o stravě bych měl a taky budu psát více článků, toto je jen tak obecně. Je důležité jíst větší porce, pravidelně, nehladovět a taky hodně pít. Je samozřejmě mnohem lepší jíst průměrné dávky hodnotné stravy, než kopce jídel, které jsou bez energetické hodnoty, obsahují málo bílkovin.

Například rohlíky a chleba jsou takové obvyklé jídla, která vám toho moc nedají. Místo toho si radši dejte rýži, těstoviny nebo tvaroh. Říká se, že by se denně mělo sníst 2g bílkovin/kg vaší váhy. A do toho všeho hodně vody, aspoň 3-4 litry denně. Voda je důležitá, protože právě v ní se živiny rozpouští a dostávají se do svalů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>